Asie, Vietnam

Da Lat – motovýlety za bourcem morušovým, cvrčky a skleníky


Je potřeba vyzkoušet všechny dopravní prostředky. Teď je řada na motorky. Vyrážíme tedy ráno na asi 30km cestu po okolí. Okolo Da Latu nás neustále provází skleníky, na západní straně převážně květinových. Po malém bloudění pak po správné silnici směřujeme mezi kávové plantáže. U jedné z nich se zastavujeme a jdeme se projít mezi nádherně kvetoucími a hlavně neskutečně vonícími stromky kávy. Na malé terase nad nimi si pochutnáváme na opečeném mase a rýži vařené v bambusu.

 

Další zastávkou je „cvrččí“ farma. Asi ve 20ti ohrádkách tu chovají desetitisíce cvrčků. Petr neodolá a nechává si usmažit jednu porci asi 30ti kousků. Prý dobrota. I holky ochutnávají. Na cestu kupuje ještě smažené chipsy. Hádejte z čeho 🙂

 

Vrcholem dne je nenápadná továrnička asi 28km od Da Latu. „Silk“ faktory – produkce hedvábí z vláken bource morušového. Hned na začátku nám místní ukazují housenky bource, malé i ty odrostlé a v zápětí nás odvádí do továrny, kde zpracovávají jejich kokony. Asi 5 přadlen u pásu vybírá kokony, namáčí a následně vlákna nechávají namotávat na veliké cívky. O kousek dále na starobylých stavech s děrnými štítky vidíme hedvábné plátno, jak leze ze stroje. Všude okolo se pak v bambusových koších bělají tisíce kokonů.

 

Závěr dne trávíme asi pod jedním z nejvyšších vodopádů, co jsme zatím viděli, pojmenovaném jako Elephant – sloní. Masy vody padají přibližně z 30ti metrů dolů na kameny, mezi kterými vede místy kluzká cestička jištěná zábradlím a po které se dostanete až dolů pod vodopád.

 

Motovýlet po okolí – den druhý

Dopoledne máme pro sebe, noční autobus do Da Nangu jede až v 17h a my opět na motorkách hledáme zajímavá místa. Holkám jsme slíbili jahody, ale ty po cestě se nám vyhýbají. Ale i tak nacházíme mezi stovkami skleníků jeden s obrovskými dýněmi, tam zase s květinami, o kousek dále balí růže.  Zajímavost, kterou jsme našli u jednoho skleníku, bylo pálení rýžových slupek. Velká hromada slupek s komínem uprostřed čoudila a my hádali, co se to tu děje. Žádná rýžová pálenka ani oběd. Místní tuto přepálenou masu užívají jako hnojivo pod orchideje a jahody.

Při zpáteční cestě má Petr malý defekt. Naštěstí pro nás jsme píchli 100m před opravnou. Účet? Čekali jsme, že se na turistech trochu vyřádí, ale pán s úsměvem sdělil částku 10Kč 🙂 No super. Dojíždíme zpět, balíme si poslední věci a nočním autobusem směřujeme do 700km vzdáleného Hoi An (poblíž Da Nangu).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *