Asie, Thajsko

Hua Hin a blízké okolí


Floating Market

V okolí Hua Hin je řada možností ukazujících nejen způsob života samotných Thajců, ale také přírodní a kulturní bohatství.

Vybrali jsme si na výlet floating Market – plovoucí trh, přibližně 10km od města. Je to víceméně atrakce pro turisty, není to typický plovoucí trh, jezero uměle vytvořené, kolem dokola stánky…, ale i pro nás s dětmi ideální, protože součástí prohlídky bylo představení thajského tance a divadla, které velice zaujalo Hanku, museli jsme na představení 2x, thajské kostýmy a projev aktérů, to je pro děti prostě úplně něco jiného…, pak jsme se jeli projet loďkou po jezírku, dali si jídlo, koupili si smažené dobroty s sebou – banány, placičky s arašídy – prima den.

Zpáteční cesta byla baladou na duši – projíždíme okolo ananasových a kokosových plantáží. Zastavujeme, hledáme největší ananasy, sledujeme, jak je místní mačetou sekají, ořezávají výrostky rostlin pro nové sazenice.

Národní park Khao Sam Roi Yot

Další z výletů  42km vzdálený národní parku Khao Sam Roi Yot. První zastávka jeskyně Kaevo nás doslova „bolí“. Vchod do jeskyně je ukryt v džungli mezi vyvřelými ostrými kameny, samotný vstup pouze po žebříku, vnitřek jeskyně zdoláváme s baterkami a skoro jen po čtyřech. Do toho vysoká teplota a vlhkost. Již nikdy více L. Jeskynní dobrodružství končíme „zničeni“ a přesouváme se o pár kilometrů dále k pláži Bang PO, která je také součástí národního parku, abychom si to vše vynahradili.

Relativně „zpevněnou“ stezkou jdeme na jednu z úžasných pláží Laem Sala – bělostný písek, kokosové palmy a tisíce mušlí. Nalézáme zajímavé odumřelé schránky mořských živočichů s obrázkem hvězdičky uprostřed. Vypadají jako velký přívěšek. V moři malé medůzky…. Všichni si užíváme pláže po náročném ránu.

Odpoledne zdatnější členové pokračují ještě k hlavní atrakci parku – k „otevřené“ jeskyni Phraya Nakhon. Skládá se ze dvou obrovských prostor s propadlým stropem, kterým se zde dostává sluneční světlo. Na dně je pak malý chrám. Stěny se tyčí do výšek několika desítek metrů a vše vypadá impozantně.

kromě jeskyní je místní raritou národního parku opice hulman tmavý, neskákali po stromech v džungli u jeskyně, kde jsme je vyhlíželi, ale okusovali větvičky a listy blízko pláže 🙂 Oči jako brýle, krásné opice 🙂

Letní královský palác Maruekhathaiyawan

Pár desítek kilometrů za letoviskem Hua Hin si nechal thajský král vystavět při pobřeží jeden z letních paláců. O Maruekhathaiyawan se pak říká, že je to nejdelší teaková stavba na světě. Tak jedem na další výlet. Celý letohrádek je vystavěn na sloupech a je vzájemně propojen s dalšími místy paláce. Ze všech stran na Vás dýchá duch minulého století – ať v podobě romantických postelí s nebesy nebo stylisticky jednoduchých koupelen a hlavně ten otevřený prostor, stále přímořský vánek … Holky vyhlížely, jestli náhodou neprojede král či nějaká princezna. Vždyť tu někde musí být 🙂

Βangkok hospital

Neplánovaný výlet do nemocnice v Hua Hin „Bangkok hospital“ stojí také za napsání Vám. 3letá Mia se naučila šnorchlovat aniž ještě umí plavat 🙂 a za odměnu nám dospělým večer říká, že má kamínek v uchu a že ji ucho strašně bolí. Že když šnorchlovala, tak se ji tam nějak dostal, možná nějaká mušlička. Díváme se a fakt něco uvnitř vidíme, tak Petr s Miou jede.

Luxusní nemocnice pro turisty, mramorový vchod, všude u dveří mýdla, 100% servis u vchodů, asistence s doprovodem na každém kroku. Miinku vzali okamžitě, protože se chudinka strachem poblinkala L Α tím, že bylo již pozdě večer, tak jim na „stole“ usla a doktoři mohli zjistit příčinu bolesti. Žádný kamínek, žádná mušlička, ani krab, ale jen nějaký bacil 🙂 Zánět ucha. Vyčistili ucho, předepsali antibiotika a jeli domů. Akorát s antibiotiky, na které je Mia alergická. Tak druhý den pro úspěšnost znovu do nemocnice.

Po dotazu, zda antibiotika jsou nutná, říká jiná doktorka, že můžeme 2 dny počkat a dáme jen kapky do ucha. Jiný doktor, jiný názor. Za 2 dny jdeme na kontrolu a třetí doktor potvrzuje, že ucho je úplně v pořádku a počínající kašel znamená aktivaci astmatu a chce mi předepsat přesto antibiotika, nové balení Ventolinu, Fluxotidu, i když mu říkám, že v cestovní lékárničce vše máme a že antibiotika ještě nejsou potřeba, když zakašle 5x v noci.  Dostávám přednášku, že  antibiotika nejsou žádné zlo, klidně dítě může brát je stále,že neposlouchám doktory, že nemám normální zdravé dítě, ať si to uvědomím  a že se cítí přede mnou strašně špatně. Že se doktoři musí poslouchat. Ta pestrost názorů doktorů mě od zdravotních problémů Miinky vede stále k tomu být „partnerem“ lékařům v Thajsku, na Krétě i v Česku a raději přijdu každý den na kontrolu a budu se ptát proč, než nasazovat zbytečně léky.

One Comment

  • Nádhera! Přejeme vám, Úžasňákovi, ať se máte podle svých představ! 🙂 A těšíme se na další fotky, videa i zápisky z cest…M+P+L+Z

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *