Asie, Deník JV Asie, Deníky, Malajsie

Zápisy z deníku č.1. – Kuala Lumpur


Prvních několik stránek z našeho deníku, první dny na asijském kontinentě v srdci Malajsie – Kuala Lumpur. Poznejte krásy tohoto města, největší lákadla jakými jsou „dvojčata“ Petronas, Batu caves, Čínská čtvrť. Přečtěte si jak to chodí, co to stojí a co vše se dá očekávat pro nás ve velice zajímavém koutě světa.

14.-15.3. – Z Londýna do Kuala Lumpur, den 1-2

Odlet z Londýna v 17:30 (terminál 1, gate 16) po důkladné kontrole totožnosti, batohů a bot. Naše krosny prošly CHECKIN normálně a nemuseli jsme na nadrozměrná zavazadla. Letíme Airbusem A340-300 a sedíme na 40AC (za křídlem).

Posádku tvoří čtyři letušky a čtyři „letušáci“ + 2x pilot. Večere podávána kolem 19h. My měli objednáno mezinárodní jídlo – kuřecí. Let probíhal klidně, žádné turbulence nejsou tak velké, abychom měli strach a byli věčně připoutaní. Protože letadlo není plně obsazeno, daří se nám zasednout celé 4 sedačky uprostřed (řazení v letadle 2-4-2) a naše dvě sedadla u okna. Máme dostatek místa na nohy a dobře se spí. Druhý „oběd“ je podáván ve 12h malajského času (posun +7h), ale není nic moc (párečky, zelenina…)

Ve 14:15 přistáváme na letišti v Kuala Lumpur (vzdálenost ca 50km). Vítá nás polojasné počasí a přibližně 30st Celsia + vysoká vlhkost. Imigrační kontrola bez problémů. Vyzvedáváme si batohy a shazujeme teplé oblečení. Bohužel manipulaci s batohem nepřežilo „klíště“ (pokažený zip). Zjišťujeme si Info o dopravě do centra a o směnárně. Měníme 100Euro, což je asi 462RM. Odjíždíme do China Town, kde máme ubytování ve Wheelers Guest House. Cesta za 16RM, ubytování na 3 noci/2 osoby za 81RM + 10pct placeno v ČR.

Ihned vyrážíme obhlédnout okolí. Kupujeme limonádu za 3,40RM a hledáme informace. Jedna CK (byť má podle otevíracích hodin zavřeno) nám dává letáky o KL, Cameron Highlands a parku Taman Negara. Večeře stála za to. Našli jsme pouliční čínský stánek, kde přímo před našima očima vařili, ale také myli, uklízeli … Prostě jedním slovem šílené. Nebalenou limonádu si už asi nekoupíme. Ale kokos s ledem určitě ještě ano. Večer ještě zjišťujeme jak se dostat na Batu Caves.

Pozdě v noci jdeme do centra KL na Petronas Twin Towers a KL tower. Obzvláště PTT jsou v noci úžasné – osvětlení je super. Na pokoj se vracíme před půlnocí. Rychlá sprcha a spát. Zítra vyrážíme na Batu cave.

Náklady v malajských ringgitech (1RM ca 5,50Kč):

– bus letiště – KL 16,00
– ubytování 91,00
– iídlo, pití 37,40
– další 0,50
144,90

 

16.3. – Kuala Lumpur, den 3

Vstáváme v 6:40 (budík), ale z postele se soukáme v sedm. Bereme vodu, pláštěnky, foto a doklady a jdeme na vedlejší ulici, odkud jede bus č. 11 na Batu caves. Ještě předtím kupujeme pečivo. Bus odjíždí v 8:10 za 2RM/os. Potkáváme Petru a Davida se společným cílem.

Po ca 45minutách vystupujeme u BC. Vítají nás stánečky s květinovými věnci z orchidejí a o pár metrů dále i obrovský socha (asi Buddha). Vstup zdarma. Šlapeme 272 schodů. Sem tam proběhne opice. Jeskyně je velká, uvnitř mnoho hinduistických svatyní. Děláme několik foto a snažíme se dostat do dalších jeskyní (celkem 3). Bohužel chtějí zaplatit (35RM), ale my si myslím, že za tu cenu to nemá smysl.

Zpět jedeme busem, ale vystupujeme dříve a míříme do turistického centra. Chceme informace o Cameron H. a Taman Negara. Je tu také internet zdarma a tak píšeme první zprávu a zasíláme první foto. Odpoledne míříme do zahrady orchidejí. Je to nádhera. To se musí vidět na vlastní oči. Zvažujeme ještě návštěvu zahrady s motýly a ptačí show. Necháváme ale na jindy. Začíná mrholit a tak se vracíme.

Dnes večeříme v zapadlé uličce u Číňana s Petrou a Davidem. Jídlo super. Petr má nějaké Fried nudle, Lenička Ginger fish rice. Potkáváme dalšího potkana. Kupujeme ještě ananas (3,50) a jablka (2,50) a jdeme spát. Zítra chceme na Petronas towers.

PS: kupujeme Lonely Planet – Malajsie, r.v. 2007 za 79,90.

Náklady:

– bus KL – Batu – KL 8,00
– jídlo, pití 38,20
– kniha LP 79,90
125,10

 

17.3. – Kuala Lumpur, den 4

Vstáváme brzy a jdeme si vystát frontu na lístky na skybridge PTT. Přicházíme v 7:30 a jsem asi 50tí. Denně vstup zdarma pro 1.400 lidí. Dostáváme lístky na 9:30. Do té doby se jdeme podívat na výstavu včetně videa jak se PTT stavělo.

Výtahem jsem ve 41.patře asi za 30s. Jede nás asi 26 ve výtahu. Deset minut fotíme na můstku, Peťovi se zdá, že houpe 🙂 a jedeme zase dolů. Pohled z výšky nám ukazuje pěkný park pod budovou včetně hřiště pro děti. Nejdříve však jdeme dovnitř PTT – moderní obchodní centrum, dále národní galerie, koncertní (filharmonie) sál pro 900 lidí. Pak míříme ven do parku, fotíme PTT a svlažujeme nohy v bazénku.

Cestou zpátky zastavujeme v informačním centru, jdeme na net a ptáme se na koupi Camping gasu. Odkazují nás na Cambell komplex, kde opravdu ve třetím patře je obchod Exagem, kde plyn kupujeme. Po cestě zpátky míjíme mešitu Jamek a Abdul building. Jdeme na bus nádraží koupit na zítra lístky na Cameron Highlands (22,50/os). Kupujeme pečivo (houska s kuřecím a zelenou bábovku). Konečně oběd, kde nám doporučili Petra a David. Dáváme si nudle, Lenka s kuřecím, Peťa s vepřovým a černými houbičkami (FUNGS) Po cestě do hotelu kupujeme jackfruit (sladké nic moc).

Večer vyrážíme na poslední fotky čínské čtvrti, pití (zázvorové pití už nikdy), výborné palačinky s oříškama …. (dále bohužel nečitelné :()

Náklady:

– jídlo, pití 34,00
– camping GAS 17,00
– jízdenky 45,00
96,00

 

18.3. – Z Kuala Lumpur do Cameron Highlands, den 5

Vstáváme až v 8:00 nevyspalí, protože bylo v hostelu docela rušno. Balíme krosny a batůžky a ještě před odchodem jdeme do supermarketu koupit pečivo a vody. Bohužel zavřeno.

V 9:30 vracíme klíče a jdeme na autobusové nádraží Puduraya. Kupujeme pečivo a vodu a míříme k obchodu EMITER COMMUNICATIONS, kde máme být v 10:15. Cestou potkáváme Slováky z letiště (míří do Singapuru). V 10:45 přichází prodavač a mění „rezervační lístky“ za jízdenky a posílá nás na konec ulice k Mulana Food. Bus odjíždí v 10:50. Tak tak cpeme zavazadla do kufru. Vyjíždíme s 20ti minutovým zpožděním „rozbitým“ autobusem skrz centrum. Cesta má trvat 4 hodiny.

Ve 12:30máme přestávku na oběd asi 60km od KL. Ve 14:00 jsme v Tapahu a odbočujeme na silnici 59 na Cameron Highlands. Úsek v délce 55km jedeme více než 2h a kolem 16:15 dojíždíme do Tanah Rata (výškový rozdíl z 200 m.n.m. do 1500 m.n.m.) Na nádraží nás nahání hoteliéři. Nám se zamlouvá Twin Pines, ale zjišťujeme i další varianty.

Na informačním je zavřeno, na druhém máme alespoň základní info. V TP zkoušíme snížit cenu, ale ne. Jdeme do Cameron Inn, pak David’s lodge. V DL potkáváme další Čechy – Magdu (artter.wz.cz) a doktora Ivoše. Také zjišťujeme, že zde bydlí David a Petra. S Magdou a Ivošem jdeme zpět do TP. Bereme 1x noc za 25RM a pak na večeři k Indům. Připojují se k nám Petra a David.

Na večeři domlouváme program na zítřejší den a zároveň žádáme Magdu (nabídla se), že nám do ČR vezme spacáky. Večeře je podávána na banánovém listu zkoušíme i něco, co nevím jak se jmenuje a jogurtové nápoje. Po večeři se domlouváme na další den ráno, že v 8:00 předáme spacáky a v 8:30 pojedeme s Davidem a Petrou na jeden z místních treků.

PS: V TP bydlí už 4 týdny entomologové ze Slovenska. Zjišťujeme info a půjčujeme si mapu. Jinak večer vyráží na lov brouků mezi místní domky. Prý je té havěti nejvíce právě zde.

Náklady:

– ubytování25,00

– jídlo, pití 41,50
66,50

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *