Asie, Deník JV Asie, Deníky, Malajsie

Zápisy z deníku č.2 – Cameron Highlands


Další díl zápisků z našeho deníků Vás zavede do „horské“ oblasti Cameron Highlands, severně od Kuala Lumpur. Oblast s čajovými plantážemi, zeleninovými políčky a s řadou zajímavých treků.

19.3. – Cameron Highlands, den 6

Budík zvoní v 7:00. Z postele lezeme v 7:30. Rychle dobalujeme spacáky, batůžky a dojídáme ananas. Vyspalí míříme za Magdou a předáváme spacáky. S Davidem a Petrou kupujeme vodu a jdeme na bus do Brinchangu – Z centra na odbočku ke trase č.1 je to asi ještě 1km. Procházíme kolem tržnice, pak mezi „lýkovkami“ a ztrácíme se v džungli. Cestou míjíme pár orchidejí.

Cesta nahoru není z počátku náročná, přesto jsou místy úseky bahnité. Od ca 1800 m.n.m. džungle houstne a přibývá bahna. Některé úseky jsou uzavřené, jinde je sesuv půdy. Na vrchol 2031 m.n.m. dorážíme za 2,5h. Je zde halda vysílač a jedna rozhledna. Sušíme mokré věci, svačíme, děláme foto. Vracíme se po asfaltové cestě.

Scházíme ještě jednu odbočku, která vede na nejvyšší vrchol, ale asi po 200m obracíme zpět. Zpáteční cesta jde prudce dolů. U jedné ze zatáček odbočujeme mezi pole zelí, baklažánu, fazolí… Vycházíme až u čajových plantáží. Cestou mírně a krátce prší.

V Brinchangu kupujeme pekingské zelí a rajčata. Místní se diví, že jíme zelí jen tak. Navštěvujeme motýlí farmu a pak míříme zpět do Tanah Rata. Asi 4km před cílem nasedáme na autobus.

K večeři dáváme Kampung Rice a čínskou rýži. Večer diskutujeme s entomology co, jak, kde …

Náklady v malajských ringgitech (1RM ca 5,50Kč):

– jídlo, pití 24,70
– jízdné 7,60
– internet 3,00
– ubytování 25,00
– vstupné motýlí farma 10,00
80,30

 

20.3. – Cameron Highlands, den 7

Celou noc pršelo. Přesto vyrážíme k Robinson’s vodopádům. Mrholí cestou tam. Vodopády nic moc, hnědá voda, odpadky. My pokračujeme trasu 9A k čajovým plantážím BOH. Cesta vede džunglí, všude je mokro a bláto. Potkáváme jen jednu mnohonožku. Scházíme ca 400 výškových metrů. Poslední úsek je náročný. Jsme mokří a od bahna. Dole nás odchytl místní člověk, že nás sveze na plantáže za ca 9RM. Nechceme a úsek asi 5km jedeme pěšky. Je to prudce do kopce, ale nevadí.

Začíná svítit sluníčko a jdou vidět plantáže. Ve 12:00 dorážíme na místo, Svačíme nad továrnou s vyhlídkou na okolí. Ve 13:00 jdeme na prohlídku továrny na zpracování čaje. Po prohlídce koukáme na video a čaji a míříme dolů. Asi po 3km nám nabízí TAXI, že nás sveze. Nechceme, ale v zápětí nasedáme k nějakému místnímu, který nás „zadarmo“ svezl až do Tanah Rata.

Odpoledne děláme nákupy. Večeříme v Twin Pines (kampung a nějaké nudle). Večer probíhá mezinárodní ochutnávka slivovice. Kuchař hodnotí  naši jako nejlepší,. Večer je zakončen některými až nad ránem, my  ale spíme a chystáme se na další výšlap.

PS: odpoledně ještě stíháme trasu č.4. a Watch Tower (closed). Potkáváme místního průvodce a bavíme se   okolí a do dopravě do Taman Negara.

Náklady v malajských ringgitech (1RM ca 5,50Kč):

– ubytování 25,00
– jídlo, pití 19,20
– internet 5,00
49,20

 

21.3. – Cameron Highlands, den 8

Po probuzení zjišťujeme, že večírek se táhl až do rána. My opět sbaleni míříme na trasu č.10 (vrchol Jasar). Jdeme opět sami. Kupujeme pití a pečivo. Jdeme kolem „botanické“ zahrady a vstupujeme do džungle. Je ale pěkná cestička, tak to jde rychle. Závěr je do kopce, na kterém se naskýtá pohled na TR a okolí.

Po přečtení pasáže v Lonely Pl. pokračujeme směrem k Orange Asli vesnici. Prudký sestup, v džungli vidíme „masožravky“. Vesnice vypadá původní. Domy sbité z plechu a ze dřeva. Všude plno prádla. Na náměstí obchůdek a děti, které chtějí za foto „money“. Do TR jdeme oklikou přes trasu č.4. Kontrolujeme kemp a zpět se napojujeme na již známý chodník z předešlého dne.

Petra domluvila TAXI na další den na 6:30. Balíme, večeříme „polévku“ Tom Yam a Chicken dle speciality filipínského kuchaře, který je ves skutečnosti hostem a vařit ho baví. Loučíme se Slováky.

Náklady v malajských ringgitech (1RM ca 5,50Kč):

 

– ubytování 25,00
– jídlo, pití 36,00
– osobní 3,50
64,50

 

22.3. – Z Cameron Highlands do Negary, den 9

Taxi nedorazil, poroto jedeme busem do Kampung Raja. Kde si domlouvá Lenička minibus. Do GM (Gua Musang, pozn. autor) dorážíme hodinu po odjezdu vlaku – jungle train. Jaké překvapení. Vlak má zpoždění. Kupujeme lístky bez nároku na místo/sedadlo a jedeme. Místa k sezení jsme našli v prostoru pro zavazadla. Po 3,5h dojíždíme do Jerantutu. Zde nám místní maník domluvil zdržení lodičky z Tembelingu (odjezd ve 14:00) a zavezl nás do přístavu. Lístky, vstup do parku a foto za 40/osoba. Po 2,5h na řece (60km) vysedáme v Kuala Tahan.

Kemp nic moc, bereme hostel Dakili za 10RM, ale protože nejde sprcha, máme slevu na 7,5 a poléváme se naběračkami. Večeříme na plovoucí restauraci.

Náklady v malajských ringgitech (1RM ca 5,50Kč):

– bus (T.Rata – Raja) 8,00
– vlak (Musang – Jerantut) 12,00
– van (Jerantut – Tembeling) 10,00
– van (Rata – Musang) 50,00
– loď 70,00
– ubytování 15,00
– jídlo, pití 23,00
– park fee 12,00
200,00

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *