Asie, Deník JV Asie, Deníky, Malajsie

Zápisy z deníku č.3 – Taman Negara


V pořadí třetí díl našich zápisů z deníku po JV Asii nás posouvá do nejstaršího parku v Malajsii – Taman Negara. Džungle, pijavice, zavěšené mosty, úmorné vlhko s vedrem. To vše nás čekalo během několika málo dní v této oblasti.

23.3. – Taman Negara, den 10

Vyrážíme na malý okruh džunglí a na Canopy walk, což jsou zavěšené žebříky 40-50m nad zemí mezi až 60m vysoké stromy. Celý okruh (dva – velký a malý) jsme ušli asi za 7h (12km). Teplota kolem 34st. V džungli je ale příjemně. Na další den domlouváme dvoudenní trek se spaním v džungli na vyhlídce.

PS: prchal před námi asi 1m velký varan

Náklady v malajských ringgitech (1RM ca 5,50Kč):

 

– jídlo, pití 34,20
– ubytování 15
– canopy walk 10
59,20

 

24. – 25.3. – Taman Negara, den 11,12

Ráno jako každé druhé. Na vedení NP platíme poplatek za přespání na vyhlídce. Máme sebou jen prostěradla, karimatky, vařič, jídlo a 8 lahví vody. Zbytek věcí jsme nechali v hostelu Dakili.

Vybrali jsme cestu kolem vody, což jak se později ukázalo byla špatná volba. První 3km byly OK, ale pak se uzavřela cesta a my se plahočili 8km nepropustnou džunglí. Kromě úporného vedra nás otravovaly pijavice. Do cíle jsme dorazili za deště. Celý úsek jme šli asi 8h. Pijavice vytahoval jen Petr (15), Lenička měla štěstí a díky důkladné kontrole neměla žádné. Petr se na vyhlídce sesypal vyčerpáním a trvalo hodinu než se probral. Na místě nocovalo kromě nás ještě asi 6 lidí + průvodce. Bylo zajímavé poslouchat noční džungli. Ze zvířat jsme neviděli nic, ale v noci se proháněly myši kolem nás. Spali jsme jen přikryti prostěradlem. Bylo to super.

Ráno jsme posnídali a protože nám došla voda, tak se rozhodli, že David a Petra přejdou druhou část trasy a my se vrátíme k řece a někoho stopneme. Nakonec nám dva belgičtí turisté nabídli, že bychom se mohli svézt s nimi. Protože stopnout loďku bylo složité, akceptovali jsme nabídku a za mírný obnos řidiči loďky se svezli.

Při zpáteční cestě jsme ještě navštívili místní domorodou vesnici, kde jsme vyzkoušeli rozdělat oheň (bambus, kokos…), střílet z foukací „pušky“ a dozvěděli jsme se něco o historii a jejich „kočování“. Místní byli všichni kudrnatí a děti nahaté. Loďka nás vyhodila u Canopy walk a my došli zbytek pěšky. Stihli jsme vyprat oblečení v pračce a trochu usušit. Odpoledne přišla bouřka a liják. Petra s Davidem  došli také včas a potvrdili, že druhá strana byla na chůzi lepší. Večeře opět na plovoucí restauraci.

Náklady v malajských ringgitech (1RM ca 5,50Kč):

 

– jídlo, pití 45,40
– převoz + loďka 4+50
– nocleh vyhlídka + ubytování 10+15
– ostatní 17,00
– internet 7,00
ca 149,00

 

26.3. – Z Taman Negara do Jerantutu, den 13

Vstali jsme pozdě a tak se rozhodli, že nikam nepůjdeme a že pojedeme dříve do Jerantutu a pak nočním vlakem do Kota Baru. Autobus jel v 15:00, vlak pak až ve 2h ráno. V Jerantutu jsme nakoupili v místním supermarketu, navečeřeli se a šli čekat na nádraží. Během čekání jsme hráli karty, což přivádělo v údiv místní. Kolem nás pořád blbla děcka.

Náklady v malajských ringgitech (1RM ca 5,50Kč):

 

– jídlo, pití 40,00
– doprava (vlak+bus) 49,60
– ostatní 1,00
90,60

 

27.3. – Z Jerantutu do Kota Baru, den 14

Vlak měl 2,5h zpoždění. Do Wakaf Bharu jsme dorazili až po deváté ranní. Stihli jsme ještě ve vlaku posnídat. Na nádraží nám domluvili taxíka až do centra Kota Bharu, tak jsme hned vyjeli. Vystoupili jsme na autobusovém nádraží a šli hledat nocleh. Nakonec jsme našli ubytování v Bunga Raja za 25RM incl. Internet a oračku.

Protože byl pátek, v lokalitě Kelantan byl svátek, tak bylo všude zavřeno. Odpolední procházka po okolí a v podvečer volání domů po Skype. Večeře v Twoo sun (u Číňan, ti pracují pořád, pozn. autor), protože v pátek se nepracuje a všude je zavřeno (platí pro muslimské obyvatelstvo, pozn.autor).

Náklady v malajských ringgitech (1RM ca 5,50Kč):

 

– jídlo, pití 36,00
– ubytování 20
– doprava (taxi) 7,50
63,50

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *