Asie, Deník JV Asie, Deníky, Malajsie

Zápisy z deníku č.4 – Kota Bharu


V dnešním díle našich zápisů z deníku spojíme dvě místa, a to městečno Kota Bharu na severu Malajsie a ostrov Kecil v souostroví Perhentian. Zažili jsme oslavu narozenin místního sultána, na ostrovech zase trochu deštivé počasí.

28.3. – Kota Bharu, den 15, Sobota

V sobotu ráno po snídani jsme navštívili muzeum poblíž náměstí nezávislosti (Padang merdeka), kde jsme se dozvěděli něco o královské/sultánské svatbě, první noci, narození dědiců a ve vedlejší budově o zbraních. Během prohlídky jsme postřehli, že se něco děje na náměstí. Probíhala zde přehlídka, tedy jen nácvik na oslavu sultánových narozenin. Po shlédnutí „cvičení“ jsme se rozhodli zůstat až do pondělí a podívat se na sultána.

Navštívili jsme opět trh s ovocem a zeleninou a koupili něco na zub. Odpoledne jsme se šli podívat do kulturního centra, kde jsou pravidelné ukázky tanců, hudby a sportu vycházející z místních kultur Malajců, Thajců, Číňanů a Indů. Tento den byla hra na bubny, ukázka  sebeobrany, batika a hra spinning, což je obdoba české káči. Večer jsme našli super „tržnici“ s jídlem. Na velkém plácku byla řada stánečků a každý vařil něco jiného. My si prvně dali placky plněné vaječinou s kuřecím, hovězím a banánem.

Náklady v malajských ringgitech (1RM ca 5,50Kč):

 

– jídlo, pití 19,00
– ubytování 20,00
– vstupy 6,00
– ostatní 1,00
46,00

 

29.3. – Kota Bharu, den 16, Neděle

Dnešní plán byl jasný – podívat se na vychvalovanou pláž P.C.B. Zdlouhavě jsme hledali a ptali se na bus č.10 a zastávku. Nakonec jsme zjistili, že je zakreslena v mapě. Asi za 30min jsme vystupovali na zcela liduprázdné pláži. Otevřeny byly jen dva stánečky s jídlem. Na pláži byla prodejna draků. Rozhodli jsme se projít pláž tam a zpět a nakonec jsme zakotvili v jednom resortu v altánku.

Sem tam proběhl varan či ještěrka. Po dlouhém spočívání jsme se nakonec vydali ještě dále po pobřeží a v jednom zákrytu se vykoupali. Naše první koupání v Asii (v moři). Teplota asi 31st, ale mírně zakalené díky vlnám a písku. Po hodině jsem se opět rozhodli změnit  místo a tak jsme se vraceli odlehlou částí pobřeží. Prvně jsme narazili na babky, které sbíraly škeble (až po krk ve vodě a s košem), pak na varana, který se rozhodl před námi uplavat a nakonec na pavouky, kteří mělo tělo až 7cm velké (dlouhé) a nohama by se vešli na talíř v celku. Protože se kazilo počasí, přidali jsme do kroku. Skrz místní zahrádky a kolem domků místních jsme nakonec stihli autobus a odpoledne jsme byli brzo zpět v hostelu.Ve 4PM jsme si zašli opět do kulturního centra – dnes hra na kokosy (dříví), sebeobrana a něco, na co jsme nečekali. Večeře na stejném místě jako včera.

Náklady v malajských ringgitech (1RM ca 5,50Kč):

 

– jídlo, pití 26,00
– ubytování 20,00
– doprava 6,80
ca 53,00

 

30.3. – Kota Bharu, den 17, Pondělí

Vstáváme v 7h a snídáme. Doufáme, že máme dostatek času na Sultána a přehlídku. V 8:00 míříme na náměstí a cestou nás míjí kolona s majákem. Vše začalo brzy a my dorážíme na náměstí v době, kdy Sultán prohlíží „armádu“. Pak hymna, proslov a přehlídka všech možných složek, včetně kadetů na policii, zdravotní sestry, hasiče … Vše končí kolem poledne. Asi kvůli vedru.

Po malém obědě (meloun) míříme na Kubang Kerian, 4km vzdálenou část města, kde je palác. Po chvíli hledání a obdivování sultánské mešity jsme u brány začali zjišťovat kde najdeme Sultána a jaký má program. Nikdo nám pořádně nerozumí. Je to sranda. Nakonec se vracíme autobusem č.47 a dáváme se do balení.

Večer ještě jdeme na naše tradiční místo s večeří a v hostelu se domlouváme, že nám pohlídají batohy a my se vrátíme za pár dní si je vyzvednout.

Náklady v malajských ringgitech (1RM ca 5,50Kč):

 

– jídlo, pití 28,00
– ubytování 20,00
– ostatní 25,00
– doprava 3,20
ca 76,00

 

31.3. – Kota Bharu do Kuala Besut a Kecil, den 18, Úterý

Budíček v 5:30, snídaně a jdeme na bus 639 do Kuala Besut. Má odjezd v 6:15. Jak posléze zjišťujeme, je státní svátek a odjezd je až v 7h. V 7:15 bereme taxi (6RM bus, 7RM taxi, což je super). V půl deváté jsme vysazeni před budovou agentury a jdeme si koupit lístky na loď. Jak zjišťujeme později, lístek stojí 70RM a ferry za 30 už nejezdí. Zatímco se jeden Němec (jel s námi autem) dohaduje o ceně, my se jdeme rozhlédnut po okolí, jestli seženeme něco levnějšího. Cena je všude stejná, 70RM, a tak jdeme zpět. PS: ferry nejezdí, protože se lidem dělalo špatně – dobrá výmluva. Po příchodu se Němec stále hádá a Švéd (druhý z auta) sleduje z povzdálí. My se po malé chvilce zvedáme od stolu a sdělujeme vyplašenému agentovi, že nás nebaví se hádat a jdeme jinam. Obrat. Najednou je lístek za 60RM a odjezd v 9:00. Bereme. Kupujeme ještě lístek – poplatek na ostrov – a míříme na Kecil. Lodička pro 10 osob pobírá 15 cestujících, zavazadla, každý je povinen mít vestu.

Po asi 40ti min plavby je první stop na Coral Bay. Zastavujeme u portu a první vystupují. My jedeme asi na Long Bay. Míjíme severní cíp ostrova mezi skalami a dojíždíme na LB. K našemu překvapení nezajíždíme k portům, ale vodní taxi nás veze na pláž asi 50m z prostředku pláže. Největší překvapení je pro nás poplatek 2RM/osoba za taxi. Odmítáme zaplatit s tím, že my si koupili lístek až na pláž. Taxikáři nás nahánějí po pláži a všude vykřikují, že jsme nezaplatili. Nejde o peníze (2RM není moc), ale o princip.

Hledáme ubytování (Rock atd.), ale po doporučení jednoho chlapíka končíme v chatce u Symphony za 25RM. Chtěli 30, ale sami se doběhli, když nám ukázali 25. Odpoledne se jdeme projít na Coral Bay a Romantic Beach. Zde trávíme delší dobu. Na zpáteční cestě potkáváme Petru s Davidem. Doporučují nám D’Lagoon na severu ostrova. Rozhodujeme se tam přestěhovat další den. V noci bouře, vichr, ráno pěkně. Jinak voda super, akorát LB na šnorchlování není. Dodatek: bereme 7 petek vody, konzervy a nějaké jídlo.

Náklady v malajských ringgitech (1RM ca 5,50Kč):

 

– ubytování 25,00
– doprava 134,00
– ostatní 10,00
169,00

 

1.4. – Kecil, den 19, Středa

Balíme, snídáme, loučíme se s recepcí a podle plánku od Petry jdeme lesní cestou (džunglí) kolem elektrárny na kopci směrem k D’Lagoon. Pod sluneční/větrnou elektrárnou Peťa uklouzl a odřel si docela hodně pravou nohu. Pod kopcem nacházíme mohylku od Petry a skrz džungli se vydáváme na Adam a Eva beach.

Zde nacházíme Petru a Davida. Radí co a jak, a tak za dalších 30min jsme na Lagoon. Bereme pokoj za 30RM a i když jsme měli domluveno 25. Potkáváme na skládce varana (2,5m) a jdeme zpět na Adam a Eva beach. Zde trávíme zbytek dne. Večer vaříme v ešusu. PS: Potkali jsme při šnorchlování asi 1m velikou Napoleon fish. PS2: pokoj máme StingRay Fish, stříhání na pláži.

Náklady v malajských ringgitech (1RM ca 5,50Kč):

 

– ubytování 30,00
30,00

 

2.4. – Kecil, den 20, Čtvrtek

Bylo rozhodnuto, že dnes obejdeme ostrov. Ráno se zdálo být super, sice po dešti, ale už bylo pěkné počasí. První úsek na Adam a Eva je OK, druhý úsek k Romantic beach hledáme s obtížemi. Vystrašili jsme pár varanů a při jedné zkratce i něco bzučivého, pichlavého, co se pustilo do Peťánka. Dva bolestivé štípance na zádech.

Znechuceni pokračujeme dále již po standardní cestě kolem elektrárny na Long a posléze Coral Bay. Zde se rozdělujeme. Petře není OK, David jde vlastní cestou a my zjišťujeme, jak zabookovat zpáteční lístek. Chvíli sedíme na Romantic Bay a sledujeme varana. Mrholí. V polojasném počasí, s nákupem a bez deště jdeme zpět na D”Lagoon. Sotva jsme došli – sprchlo. Když se opět udělalo pěkně, zašli jsme na Turtle Beach. Želvy zde kladou vejce a ve vodě jsou žraloci. Bohužel přichází bouře a my mokneme. Zbytek večera a noci je stejný – bouře, vítr, déšť.

Náklady v malajských ringgitech (1RM ca 5,50Kč):

 

– jídlo, pití 9,00
– ubytování 30,00
39,00

 

3.4. – Kecil, den 21, Pátek

Celou noc pršelo a byla bouřka, přesto se spalo dobře. Ráno během snídaně sledujeme asi trojici turistů, jak se snaží dostat skrz rozbouřené moře na loďku, která je odveze do Besutu. Nezůstala na nich suchá nit. Kolem 9h se vše uklidňuje a zdá se, že vyleze i sluníčko. Nestalo se tak a my se rozhodli odjet. Na recepci se ptáme, zda je možné jet ještě tentýž den. Prý „no problem“. Odcheckováváme se, sbaleni čekáme na 12:00, kdy měla jet naše loďka. V 11:30 ale přichází déšť. Druhý ostrov, který je ani ne 1km vzdálený není vidět, moře bouří. Chlapík z recepce nám hlásí, že loď nepojede a že máme čekat do 16:00.

Čas trávíme hraním karet s Petrou a Davidem. Celé odpoledne se nese ve znamení čekání na loď a také, že David je pořád poslední. Kolem 15h se opět stahují mračna, bouří a lije. Naštěstí před čtvrtou vše ustává, ale moře je rozbouřené. Recepční se ptá, zda opravdu musíme jet. Za 10 minut je tu loď a my se rveme s taxíkem s vlnami. Pravdou bylo, že moře bylo hodně divoké, ale na břeh do Besutu se dostáváme za 45min a máme mokré jen kraťasy. V Besutu čekáme na bus 639. Má jet v 18:00. Mezitím se snažíme ukecat dobrou cenu za taxi, ale nedaří se. Chtějí 50RM. Potkáváme také Evu a Michala z Třinecka. Diskutujeme o Thajsku a cestě. Autobus má zpoždění a taxikáři nasazují cenu 100RM. Naštěstí přijíždí bus a my jedem za 6RM do Besutu.

V Bunga Raja nás rádi vidí. Máme tentýž pokoj. Lucy ještě nemá koťata. Na večeři jdeme na naše oblíbené místo. Super večer, něco málo udělám na stránkách. Zůstáváme v sobotu, v neděli hurá do Thajska.

Náklady v malajských ringgitech (1RM ca 5,50Kč):

 

– jídlo, pití 17,15
– ubytování 25,00
– doprava 12,00
54,00

 

4.4. – Kota Bharu, den 22, Sobota

Klasická toustová snídaně a velké praní v průběhu celého dopoledne. Na známé tržnici za mešitou kupujeme žlutý melou, papayu a sweet ananas. Koukáme po okolí co je tu nového a zda se něco někde neslaví. Celý den dáváme fotky na web a sem tam zavoláme někomu přes skype. Také zjišťujeme, jak se co nejlépe, nejrychleji a nejlevněji dostaneme do Thajska. Večer balíme, děláme drobný nákup a loučíme se s personálem. V knize návštěv zanecháváme vizitku.

Večeři máme opět na našem místě se stánky. Akorát jsme přišli později a zažili jsme „islámskou“ policii, která asi na 25min uzavřela stánky a nikoho nepustila k vaření a možná ani k jídlu. Naštěstí jsme vše stihli nakoupit a během přestávky k modlení se najedli. Byli tolerantní, ale měli jsme dojem, že jednomu turistovi zakázali kouřit a jíst.  Po ránu jsme ještě koupili drobnosti – zeleninové závitky – u stánečku, který jsme si oblíbili. Spalo se tak nějak akorát, ráno vyrážíme +- na čas.

Náklady v malajských ringgitech (1RM ca 5,50Kč):

 

– jídlo, pití 21,50
– ubytování 25,00
ca 47,00

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *