Asie, Deník JV Asie, Deníky, Thajsko

Zápisy z deníku č.7 – Koh Tao


Koh Tao, známý jako továrna na potápěče, nás přemluvil a i my se zapojujeme do tohoto kolečka a úspěšně absolvujeme kurz Open Water. Jen nemáme PADI, ale SSI.

17.4. – Z Koh Phangangu na Koh Tao, den 35, Pátek

Vracíme klíče od motorky a bungalovu a v plné polní opět vyrážíme na asi 5,5km vzdálené přístaviště. Opět odmítáme taxi a nabídky na odvoz. Cestou máme asi 2x malou přestávku. Do města dorážíme po 1,5h chůze. Nejdeme rovnou na přístav, ale jednou z bočních uliček směrem k centrálnímu marketu. Zastavujeme se v jedné z agentur a poptáváme lístky na Koh Tao. Cena je všude stejná, nikdo nenabídne méně než 250B/osoba. Chystáme se odejít, když v tom paní nabízí lístek za 200. Ušetřili jsme další penízky J. Odjezd až ve 12:30 a tak máme čas se najíst a koupit něco k pití. Dáváme si kuře, rýži a „shaker“. Kupujeme láhev vody a jdeme do přístavu.

Zde je již plno, ale pouze pár jedinců míří na Tao. Na check-in dostáváme stříbrnou nálepku a asi ve 12:15 nás pouští na loď. Ta je opravdu prázdná. Koho je více, tak to jsou agenti, kteří se snaží získat lidi na PADI nebo SSI kurzy potápění. Celkem máme na konci plavby (1,5h) pět letáků různých cen a služeb. To samé pokračuje v přístavu (zde nám urvali přezku na batohu). Jediné, co nás zaujalo, je spaní za 250B v resortu Sunshine na jihu ostrova. Ještě zkoumáme okolí a v 15:30 se necháváme zdarma odvézt k ubytování. Zároveň domlouváme cenu za kurz potápění. Nabídka slušná. Mluvíme s instruktorem a jdeme k doktorovi. Prý máme 1 či 2 dny počkat. Zatím tedy nic neplánujeme.

Večer jdeme do místní zátoky šnorchlovat. Korály jsou všude, ale protože je jiná měsíční fáze, tak je málo vody, a to i po přílivu.

 

Náklady v měně thajský baht (1THB ca 0,60Kč):

– doprava 400,00
– jídlo 268,00
– ubytování 250,00
918,00

 

18.4. – Koh Tao, den 36, Sobota

Od rána trávíme den poleháváním po pláži. Vedle přístavu je pěkná pláž, ale ke koupání či plavání to není. Málo vody a korálové útesy nedovolí proplout. Opět e zastavujeme v centrech pro potápění a zjišťujeme nabídky. Zaujala nás nabídka Tommy resortu za 7,7K (K = kilo = tisíc, pozn. autor) bez ubytování. Vedle bylo v Queens za 250B, tak se dá něco ušetřit. Přesto zatím vede nabídka Sunshine za 8K, 5dní ubytování a snídaně.

Odpoledne míříme do zátoky Jam Son Bay, ale zjišťujeme, že je soukromá (za 200B můžeme), nebo máme jít další 1km – tam je zadarmo. Obracíme se a jdeme po pláži zpět do přístavu. Našli jsme nabídku cesty do Bangkoku za 570B. Ponecháváme si v záloze a jdeme zpět do Sunshine. Cestou se snažíme najít nějaký přípravek proti komárům. Nic není, jen mastička. My hledáme sprej. Kupujeme meloun a led.

K večeru padlo rozhodnutí udělat si potápěčský kurz. Jdeme do resortu a upřesňujeme podmínky. Cena 8K, snídaně a ubytování zdarma na 5 nocí. Bereme, necháváme pas jako deposit a těšíme se na další den. Začínáme v neděli v 15:00 instruktážním videem.

 

Náklady v měně thajský baht (1THB ca 0,60Kč):

– jídlo 335,00
335,00

 

19.4. – Koh Tao (kurz D1), den 37, Neděle

Opět málo vody, ale protože máme čas až do 14:00, tak si půjčujeme kajak na 5h / 200B a postupně projíždíme všechny zátoky směrem na východ. Nejhorší byl první úsek, neboť zde je otevřené moře odkud šly velké vlny a hodně těžce se přes zátoku kolem skal dostávalo.

Další zátoka už byla OK. Uviděli jsme malou plážičku dostupnou jen po vodě, tak jsme dorazili a šli šnorchlovat. V té samé době dorazily asi 3 lodě plné šnorchlistů. Nevěděli jsme proč, doku Peťa nešel šnorchlovat. Asi po 15m se u něho objevil žralok 1 – 1,5m velký. Jsou tady. Od nás byl kolem 3metrů daleko a neustále kroužil ve vodě. Protože bylo moře mírně zakalené, tak jsme pořád koukali, kde se vynoří. Když už bylo v moři těsno, tak jsme nasedli na kajak a jeli do další zátoky.

Zde jsme viděli korály, barakudy, plno malých rybek a jednoho malého žraloka a chobotnici. Bylo to pěkné. Nejvíce ale překvapila třetí zátoka (název bude doplněn, pozn. autor), kde bylo hluboko, ale zase nádherné korály. Kajak jsme zaparkovali mezi skalami a šli šnorchlovat. Pod námi v hloubce 10-15m byli potápěči, my ale obdivovali korálové útvary, rybičky a jednoho rejnoka (blue spotted rey). Nadšeni a s úvahou, že sem ještě pojedeme, jsme se vraceli zpět.

Nejtěžší úsek byl opět vjezd do našeho zálivku. Jeli jsme co nejblíže ke skalám, ale bylo to nebezpečné. Zkusili jsme ještě šnorchlovat, ale moře bylo moc silné. Lenička zkoušela nastoupit do kajaku z vody a málem jej převrhla. Dorazili jsme asi ve 13:30 vyčerpáni a spáleni sluncem. Odpočinuli jsme si a ve 3PM šli začít náš kurz.

Asi 1,5h jsme koukali na instruktážní video (3 kapitoly) a pak vyplňovali formuláře. Nakonec jsme dostali knihu a domácí úkol – přečíst 3 kapitoly (asi 100 stránek) a doplnit chybějící údaje do papírů. Strávili jsme nad tím celý večer. Unaveni jsme šli spát a přemýšleli, co nás asi čeká zítra v moři.

 

Náklady v měně thajský baht (1THB ca 0,60Kč):

– doprava 200,00
– jídlo 85,00
285,00

 

20.4. – Koh Tao (kurz D2), den 38, Pondělí

Snídaně byla vydatná, rychle jsme dodělali úkoly a v 9:00 čekali na instruktora. Kontrolovali jsme úkol a ještě dělali nějaké papírování. Celkem to trvalo asi 2h. V 11:00 nám pustil zbylé tři kapitoly videa a zároveň s tím dal pauzu na oběd. Dali jsme si nudle a rýži. Po dvanácté jsme pak v plavkách šli fasovat výbavu – masku, ploutve, šnorchl, vestu, oblečení a přívod vzduchu (regulátor). V jednu odpoledne měla jet lodička, ale kvůli silnému větru a horšícímu se počasí jsme jeli autem na druhou stranu ostrova (východ) a tam se až nalodili. Po 20min kotvíme v zátoce Ao Luk a po důkladné kontrole vybavení skáčeme v plné potápěčské výzbroji do vody.

Jakmile jsme v moři, nafukujeme vestu a po zádech, nebo stylem šnorchlování míříme do hloubky asi 1,5m nacvičovat dýchání, čištění masky, vylití vody z brýlí pod vodou, nalezení přívodu vzduchu a plavání. Největší problém je asi dostat vodu z brýlí pod vodu. Šlo to. Brýle se pak čistí slinami. Po asi 1h v malé hloubce jdeme hlouběji. Klečíme na kolenou a zkoušíme další věci. Pak plaveme kolem korálů v asi 4-6m hluboké vodě. Je to zajímavý pocit. Hlavně musíme dávat pozor na uši a tak neustále vyrovnáváme tlak v uších.

Nejvíce problémů a dotazů má Peter z New Jersey (USA), který je strašně ukecaný, má blbé otázky a neví vůbec nic o světě. Evropa je podle něj drahá, má jednotnou měnu a stejnou řeč. O historii nemá ani páru. Po 2h lezeme z vody a lodičkou míříme k Sharks Island. Moře bouří a Peťovi je po 20ti minutách špatně. Nepomohla ani koupel ve vodě, zbytek cesty tráví na záchodě. Ale jinak vše zvládáme. I plavání kolem lodi v rozbouřeném moři. Na pevnině už je mu hej, vtipkuje, ale ještě párkrát zvrací. Umýváme výstroj. Peťa spí, Lenička dělá domácí úkol. Náročný den to byl, ale zatím jsme OK. Na další den připravujeme Kinedryl. Jinak pocity z prvního potápění? Těžko říci, je to něco jiného, ale je to úžasné.

 

Náklady v měně thajský baht (1THB ca 0,60Kč):

– jídlo 86,00
86,00

 

21.4. – Koh Tao (kurz D3), den 39, Úterý

Je 9:30 a my se opět setkáváme s instruktorem. Tentokrát máme sezení s Glenem (CAN). Kontrolujeme úkoly, doděláváme papírování. Těsně před obědem Glen vytáhl otázky k testu. Kolektivně, bylo nás 9, jsme si na konci zkontrolovali naši zaškrtnuté odpovědi a doufali, i když jsme si někteří stáli na svém, že potřebných 80% získáme (50 otázek). Po obědě je sraz ve 12:30 na výzbroj. Počasí opět nic moc. Jedeme autem do přístavu, naloďujeme se a skrz velké vlny (loď musela párkrát zastavit a dorovnávat těžiště) dojíždíme k severním ostrůvkům Koh Tao do korálové oblasti nazývané Japanese Garden.

Nejprve v hloubce asi 2m opakujeme cviky ze včerejšího dne, posléze v hloubce 3-4m odhazujeme váhové opasky a vracíme je / upevňujeme znovu na sebe, dále odepínáme celou výzbroj. Ale také zkoušíme nouzové situace – došel kyslík, partner dává svůj rezervní, nouzové vynoření apod. Po celou dobu nás okusují rybičky (modro-bílé, ca 5cm). Ke konci cvičení společně s Glenem míří naše skupinka do hloubky 7-8m mezi korálové útesy. Po pár metrech míjíme murénu schovanou pod korálem, ale také Angle Fish, Banner Fish, vánoční stromečky a další. Po ca 40min lezeme ven z vody a čekáme, co bude dál. Protože máme za úkol přehodit výstroj na jinou „bombu“ je nám jasné, že jdeme ještě jednou pod vodu. Asi po hodině strávené pojídáním ananasu, popíjením vody, čaje a ukusováním kakaových trubiček opět frčíme pod vodu.

Pár opakovaných cviků, čištění masky a jsme opět mezi korály. Ke konci si nás bere Henry/Rasmus a na hladině/pod námi 6m/ odepínáme závaží, výstroj a vše znovu nasazujeme. Pomalu zapadá slunce a blíží se mraky. Opět skrz vlny (ještě horší než při cestě na Jap.Garden) dojíždíme do přístavu. Kolem lodi vlny, v loďce voda, zajímavá plavba. V 18h+- jsme již na resortu, umyté náčiní, relaxujeme. Někdo říká, že prý testy zvládli všichni. Párkrát se blýsklo, spadlo několik kapek a je zase dusno. Večeře byla ve vedlejší restauraci a nesla se ve znamení Evropy.

 

Náklady v měně thajský baht (1THB ca 0,60Kč):

– jídlo 355,00
355,00

 

22.4. – Koh Tao (kurz D4), den 40, Středa

Opět rozbouřené moře. Je sedm ráno a Kirk nám představuje kameramana, který nás zvěční na DVD. Děláme nějaké útvary a máváme do kamery. Pak postupně odjíždíme malou lodičkou s výstrojí na tu naši starou známou velkou. Je nás dnes celkem (včetně instruktora a asistentů) přes 25. Několik Holanďanů s licencí si chce jít zaplavat / potápět s námi. Po ca 30min dorážíme na Hing Wong Pinnacles. Klasika – kontrola výstroje, kontrola parťáka, šup do vody. Dnes ale výjimka. Končíme u lana nad korálem. Pod námi 15-20m. Pár cviků, pár rad. Postupně podél provazu jako husičky v řadě mizíme v hlubinách.

Mezi námi sem tam profičí kameraman. Pak už se dělíme a proplétáme se v hloubce asi 17m mezi korály, dalšími potápěči a sem tam mezi sebou. První co bylo vidět byl nádherně pruhovaný mořský had. Pak už jen korály, rybičky, potápěči. Po necelých 40min míříme z vody a opět předěláváme výstroj. Přejíždíme na Shark Island. Opět k občerstvení ovoce, pití a trubičky. Na SI stejný scénář – k lanu a pomalu do vody. Peťa ještě na žádost Dirka cvičí lovení regulátoru. Za chvíli ale nastává zmatek. Lano se uvolnilo a my míříme nechtěně ke dnu. Nakonec v hloubce ca 12m a na jednom místě vhodném pro pauzu každý ukazuje jak najít uvolněný regulátor, jak si nasadit masku a jak vylít vodu z masky pod vodou.

Nakonec kroužíme kolem korálů a nahatého potápěče, rejnoka, trigger fish a dalších. Je tu plno. Po ca 40min míříme z vody. Chvíli se ještě koupeme (čekáme na Holanďany) a míříme zpět. Konec, šlus. V 18:30 sraz v restauraci. Pouštění videa, kontrola testů, vyhodnocení. Testy máme všichni, my s Leničkou 49/50 (98%). Kartičku/licenci dostaneme až zítra. Instruktoři nám rozdávají Divelog knížky a zapisují nám ponory.

Největší překvapení je ale kameraman. Za DVD chce 2.500B. Zmrazeni usedáme k zemi. Snažíme se usmlouvat slevu, nic nepomáhá. Ukazujeme mu leták jiného kameramana za 1750B. Děkuje nám za tip. Prý zajde na imigrační a nechá to prošetřit. Určitě je to nelegální, nekvalitní apod. Má nepřiměřené reakce a tak ho necháváme být. Jdeme spát. Jsme značně unaveni a motá se nám hlava.

Lenička už odpoledne nemohla nikam. Jednak kvůli motání se a jednak zapomněla sandále na lodi. Proto musel Peťa do přístavu sám koupit lístky do BKK(z 570 usmlouval na 550B/os) a také pro hamburger a pití. Večer se ale sandály našly a tak se mohlo balit. Ráno je check-out v 9:00. Loučíme se se členy našeho kurzu. Někteří jedou dnes, jiný zítra nebo další dny domů.

 

Náklady v měně thajský baht (1THB ca 0,60Kč):

– doprava 1.100,00
– jídlo 383,00
– SSI 16.000,00
17.483,00

 

23.4. – Z Koh Tao do Chumpornu, den 41, Čtvrtek

Geko (ještěr) nás vzbudil v 7 ráno. Tak jsme v pohodě stihli zabalit a odcheckovat se. Nasnídali jsme se, ovšem už chtěli zaplatit. Zkoušíme vyjednávat, ale musíme čekat až na naši paní, co nás přemluvila a domluvila podmínky. V 11:00 dostáváme SSI kartičky a po krátké debatě i snídani zdarma. Ještě předtím jsme se šli projít po okolí udělat poslední fotky.

Do přístavu jsme dorazili před dvanáctou. Máme 2h čas. Necháváme batohy v agentuře a jdeme se projít. Kupujeme pití a zmrzlinu. Ve 2PM se checkujeme a čekáme na loď z Koh Tao. Přijela se zpožděním, ale do Chumpornu odjela na čas ve 14:30.

Asi 20min po odjedu to začíná házet. Moře bouří a loď chvílemi letí vzduchem. To už i posádka snižuje výkon a jede pomaleji. Ještěže máme tabletky na nevolnost. Úsek dlouhý přes 80km zvládáme za 3h a nějaké drobné. Pak už plujeme v řece co nejblíže k Chumpornu. Zde nás vyzvedává autobus a veze do agentury. Měníme lístky na bus (odevzdáváme) a jdeme se kouknout po městě. Máme čas až do 9:30PM. Hledáme místní uliční trh. Dáváme si nudle, nějaké maso, melounový a jahodový shake a na doťuk chobotničky. Kupujeme vodu do busu.

Těsně před odjezdem zvládáme půl hoďky na internetu, záchod a ve 21h nás bus veze za město. Kde měníme autobus za jiný a pak už jen přímá cesta do Bangkoku. Vše to je ale tak nějak rychlé. Hledáme vhodnou pozici na spaní, ale moc se nedaří. Do BKK máme dojet v 5:00. Uvidíme.

 

Náklady v měně thajský baht (1THB ca 0,60Kč):

– jídlo 250,00
– internet 20,00
270,00

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *