Asie, Deník JV Asie, Deníky, Thajsko

Zápisy z deníku č.8 – Bangkok


A je to tu. Bangkok. Jako jedno velké mraveniště. Plno lidí, turistů, manifestace, ladyboys, ale také královksý komplex, Wat Po s ležícím Buddhou, Čínská čtvrť, parky, tržnice. Ztrácíme se zde na 3dny, abychom posléze vyrazili na sever Thajska.

24.4. – Bangkok, den 42, Pátek

Ve 4:30 autobus zastavuje a někdo volá quick, quick, Bangkok. Jsme v Bangkoku. Posádka autobusu vyhazuje věci ze zavazadlového prostoru. Kolem plno turistů, každý rozebírá to své. Jak vosy na med se sjíždějí taxikáři a tuk-tuky. Je tma, nemáme mapu, nevíme kde jsme a v autobusu Lenička nechala oblíbené červené kraťasy. Cíl – zbavit se taxikářů a najít levné ubytování. Za chvíli se orientujeme v mapě. Do China town je daleko, tak volíme první levný guesthouse. Chce 200B se společnou sprchou a hlavně nechce zaplatit půl dne za tak brzký ranní příjezd.

Jdeme spát, budík dáváme na 10:00. Lenička ale bantuje v 8h. Sprcha, sbalit batůžek a po deváté vyrážíme do města. Kousek od nás je oficiální informační centrum. Bereme mapu, letáčku na půjčení kola zdarma a frčíme směrem ke Grand Palace, protože tu má být pošta. Kolem GP je plno, každý se snaží najít cestu, je tu plno naháněčů, taxikářů a ulice je ucpaná. Ne nadarmo píše Lonely Planet jít tam časně ráno. Obcházíme hradby a skrz malé stánky jdeme kouknou na ležícího Buddhu (Wat Po). Vstupné 50B/os, rozlehlý areál, zajímavá architektura, vše se leskne, zlatí, ani není moc turistů. Při zpáteční cestě míříme do přístavu a pak kolem stánků s jídlem zpět do hostelu. Kupujeme ananas a vepřové, v dalším přístavu oběd – kuřecí a kari rýži. Také se nám snaží prodat místní naháněči cestu lodičkou po okolí – památky, trhy. Jsou dotěrní. Slibují slevu.

Na informacích se ptáme na obchod s kempinkem a na události, oslavy. Prý 11.5 král zahajuje rýžovou sezonu. Jdeme na hotel. V odlehlých uličkách koukáme na ceny internetu a hostelů. Pak jdeme na náš hostel a jsme 3h na netu. Upravujeme web, voláme domů. V 5PM frčíme hledat místo na večeři. Jdeme kolem jednoho „kanálu“. Vypadá to ale, že obchůdky zavírají. Víme alespoň, že tu mají pračku na mince – chtějí 20B/5kg a 30B/7,5kg. Náš zítřejší cíl.

Po hodině cesty končíme u Vietnamce. Dáváme polévku. Je výborná, ale z nás leje. Jistí to led a Sprite. Opět frčíme do vedlejších uliček. Je tu nabídka Lonely Planet – použité, nové, kopie. Nedaří se moc smlouvat, ale pak nacházíme obchod, kde chtějí za Kambodžu jen 230B. Necháváme si den na rozmyšlenou. Těsně před hotelem je stánek, který hlásá – KOUPÍME VŠE. Nabízíme náš stan, tak snad zítra se ho zbavíme.

 

Náklady v měně thajský baht (1THB ca 0,60Kč):

– vstupy 100,00
– jídlo 217,00
– ubytování 200,00
– ostatní +-92,00
ca 620,00

 

25.4. – Bangkok, den 43, Sobota

Vstáváme relativně brzy, kolem sedmé, a sbaleni na celodenní výlet jdeme na prohlídku královského paláce a navazující klášter Wat (bude doplněno). Protože otevírají až v 8:30, máme čas na snídani. V 7/11 kupujme jogurty a trochu pečiva. O půl deváté již s dalšími turisty prohlížíme první velkou zahradu za branami. Na pokyn obsluhy měníme ¾ kraťasy za dlouhé kalhoty. Před samotným vstupem nás ale odráží vysoká cena 350B/os. Jsme tu ale jen jednou a tak jdeme.

Hned za první branou nás uchvacuje architektura, detailní zobrazení postavy a velkolepá nádhera toho všeho. Bohužel už také turisty lze počítat na stovky a tak mizíme v nočních uličkách. Je zde prázdno, vidíme to samé a lze fotit. Obdivujeme desítky metrů vysoký pozlacený sloup, model Angkor Watu, malby, pozlacené výzdoby, Emerald Buddhu, sochy démonů a Buddhů. Je zde i pitná voda zdarma, ale chutná tak nějak kovově. Po asi 2h opouštíme chrámový komplex a míříme do královské části. Zlato a barvy střídá bílá barva. Přesto jsou zde nádherné stavby – palác, chrámy, rezidence. Studenti s námi dělají interview, my pak jdeme ještě do muzea a pryč ze šíleného kolotoče nazývaných turisty.

Lenička si kupuje náušnice za 10B. Společně pak jdeme pěšky směrem k čínské čtvrti. Asi po 1km kupujeme zmrzlinu za 20B. Asi 5 kopečků v kokose (skořápce). Zjišťujeme, že zmrzlina je mixována s rýží. Už víme, proč nám na Koh Tao kladl otázku, zda chceme ke zmrzlině rýži.

Při přestávce nás vyrušil nějaký místní chlapík, který tvrdil, že je z Chiang Mai. Domluvil nám, že nás tuk-tuk veme za 20B na několik míst – chrám, výrobna oděvů, turistické centrum apod. Částečně jsme věděli do čeho jdeme – finta a výdělek taxikář tkví v tom, že jen za to, že doveze turistu do nějaké výrobny, dostane provizi nebo kupon na benzin. Nakonec nám to na rovinu řekl i řidič a tak jsme akceptovali 2x výrobnu oděvů, 1x klenoty. Z turist. centra se vyklubala agentura, která nám nabídla 10dní v Chiang Mai/Rai s trekem za 22tis. Chrám byl prý soukromý a otevřený jen dnes (ale viděli jsme krásný roj včel – 1,5m). Nakonec nás, když už jsme toho měli dost, zavezl do China Town. PS: Obleky se dají ušít z italského kašmíru o 6tis ve výrobnách, kam Vás zavezou taxikáři, ale jinak už od 50Euro.

V čínské čtvrti jsme podnikli trasu dle LP – uličkou se stánky až k přístavišti, kde jsme pak sedli na loď a odjeli ke královskému paláci (N9). Malá večeře, nějaké ovoce a tyčinky na cestu (masové tyčinky) a večer prodat stan. Chtěli jsme jej původně nechat zdarma, ale dostali jsme za něj 250B. Aspoň něco. Jo a byla tu demonstrace/manifestace červených.

 

Náklady v měně thajský baht (1THB ca 0,60Kč):

– vstupy 700,00
– jídlo 283,00
– ubytování 200,00
– doprava 56,00
– ostatní 240,00
1479,00

 

26.4. – Bangkok, den 44, Neděle

Ráno jsme sbalili věci na praní a šli k automatické pračce. Za 20B a hodině čekání bylo vypráno do čista a voňava. Protože byly drobné zdravotní střevní potíže, tak snídaně střídmá. Prádlo pověšeno po pokoji na námi montované šňůry, prostěradlo na šňůry na střeše. Pak už sedáme na bus č.3 (air-con, 36B/2os) a jdeme na vyhlášenou, údajně na světě největší, tržnici Chatuchak. Je tu lidí a tak jen rychle procházíme. Sháníme levně LP Kambodžu, ale nedaří se. Kupujeme aspoň jablka (20B), rýži (10B) a jdeme do místního parku odpočívat- Leničce už také není nejlépe. Balíme to a jedeme zpět busem. Cestou míjíme nějakou delegaci a tak asi 15min čekáme, než projedou. Celou cestu po nás nikdo nechtěl ani baht a tak jedeme zadarmo už v relativně silném dešti.

Sklízíme ze střechy prostěradlo a fičíme koupit knížku Kambodžu, kterou jsme si vyhlídli. Kopie za  250B není špatná. Ještě koukáme po kurzech. Výhodné je Euro už od 46,31. Vracíme se, kupujeme kuřecí s česnekovou omáčkou + rýži. Po večeři chceme ještě na noční Bangkok, ale Peťa má migrénu. Lenička jde alespoň směnit, koupit pohledy a na internet. Ještě balí suché věci a předbaluje na další den. Peťa se trochu probral kolem deváté večer, ale je to jen na sprchu. Bangkok končí. Chceme vlakem ráno do Ayuthay. Budík nastavujeme už na 6:10.

 

Náklady v měně thajský baht (1THB ca 0,60Kč):

– jídlo 230,00
– ubytování 200,00
– doprava 36,00
– ostatní 80,00
546,00

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *